Kilka faktów
Wadi Rum czyli rozległa równina pokryta masywami piaskowcowymi położona jest na południu Jordanii. Wadi Rum to tak naprawdę dolina, na co wskazuje już sama nazwa – wadi to dolina, a ramm podobno pochodzi od starosemickiego słowa wzniesienie. Jak powstało to miejsce? Pod względem geologicznym Wadi to ogromny płaskowyż zbudowany z piaskowców, który poprzez intensywną erozję rozpadł się na masywy i ostańce skalne poprzedzielane rozległymi dolinami porytymi w dużej części piaskiem – pozostałością zerodowanych skał.
Jak zwiedzać?
Wadi Rum zwiedzać można na wiele różnych sposobów: pieszo, na wielbłądzie, konno, a chyba najpopularniejszą formą jest kilkugodzinna wycieczka jeepem.

Nocleg
Standardy campów rozsianych po pustyni są różne – od podstawowego standardu po bardzo luksusowe. W standardowej opcji mamy do dyspozycji charakterystyczne namioty z brązowego materiału w białe pasy. W środku takiego namiotu znajdują się metalowe łóżka wraz z grubymi kocami do przykrycia i nic więcej. Na terenie campu są toalety oraz prysznice. Specjalnie dopytywaliśmy o to Beduina, bo przed wyjazdem czytaliśmy relacje, że czasem w campie nie ma prysznicy i trzeba dowozić turystów do innych miejsc.


Najważniejsze atrakcje, co zobaczyć na Wadi Rum
Um Fruth rock bridge
Czyli skalny most, na który jest możliwość wdrapania się. W kilku miejscach skała posiada specjalne wgłębienia, do których wchodzi akurat stopa i dzięki temu można wspiąć się na stromą ścianę.




Mały Most w Khor al Ajram
Jest o wiele mniejszy niż poprzednik. Most znajduje się w skale pośrodku pustyni. Warto tu przyjechać, bo ze skały rozpościera się bardzo ładny krajobraz. Warto sobie na chwilę przysiąść na skale i pokontemplować okolicę.



Czerwona Wydma
Wydma usypana jest na skalnym zboczu. Warto wspiąć się na samą górę, bo ze skał rozpościera się piękny widok na rozległą płaszczyznę piasku otoczoną skalnymi masywami. Można wypożyczyć również deskę i zjechać przy jej pomocy z wydmy.

Siedem filarów mądrości
Tutaj nie trzeba się kłopotać, żeby zobaczyć tę atrakcję – skałę o takiej nazwie widzimy wjeżdżając na teren Wadi i jadąc w kierunku wioski Ramm. Skąd nazwa? Związana jest ona z postacią Tomasa Edwarda Lawrence’a, który napisał autobiograficzną powieść o tym samym tytule – Siedem filarów mądrości. Lawrence’a był brytyjskim archeologiem, podróżnikiem, wojskowym, dyplomatą. Nakręcono o nim kilka filmów, w tym film z 1962 roku, pod tytułem „Lawrence z Arabii”, który kręcony był właśnie na Wadi Rum, jak zresztą wiele innych produkcji.
Burdah Bridge
Ten most widzimy tylko z dużej odległości. Podobno wejście i zejście zajmuje kilka godzin i trzeba mieć ze sobą przewodnika, bo inaczej wśród skał bardzo trudno się odnaleźć…

[…] informacji znajdziecie we wpisie: http://perlapodroznicza.pl/wadi-rum-informacje-praktyczne oraz […]