Do Jordanii większość ludzi przybywa właśnie, żeby zobaczyć Petrę – jeden z siedmiu cudów świata. Dla wielu Petra to przede wszystkim Skarbiec, najbardziej znana jej budowla, miejsce gdzie Indiana Jones poszukiwał Świętego Graala. Jednak Petra to nie tylko Skarbiec. Petra to całe skalne miasto położone na rozległym terenie, w dolinie ukrytej pośród skalistych wzgórz

Kilka słów o historii

Skalne miasto powstało za sprawą plemienia Nabatejczyków, które w te rejony przybyło w VI w. p.n.e. Miasto budowali ponad 500 lat, budowle wykuwając m.in. w skalnych ścianach. W okresie świetności miejsce to zamieszkiwało, według różnych danych nawet 20 czy 30 tysięcy mieszkańców. Miasto zaczęło tracić na znaczeniu w wyniku zmian przebiegu szlaków handlowych, a dodatkowo niszczało przez trzęsienia ziemi. Przez setki lat miejsce to pozostawało nieznane, znali je jedynie zamieszkujący tu Beduini. Świat usłyszał o nim dopiero w XIX wieku, za sprawą szwajcarskiego podróżnika, który ukrywając się pod przebraniem muzułmańskiego podróżnika, dostał się na teren Petry. W wieku XX prowadzono tu liczne prace archeologiczne, a w 2007 roku Petra została ogłoszona jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Zwiedzanie

Współcześnie obok Petry znajduje się miasteczko Wadi Musa, będące bazą wypadową do Petry. Jak to w typowym mieście przy znanej atrakcji turystycznej znajdziemy tu hotele, restauracje, knajpki i właściwie nic ciekawego. To tu znajduje się również Visitor Center, gdzie można nabyć bilety lub mając Jordan Pass wejść przez bramy na teren Petry. Warto wiedzieć, że aby dostać się na teren gdzie znajduje się właściwe miasto z licznymi zabytkami, najpierw trzeba dość sporo przejść. Najpierw odsłoniętym terenem, a później wijącym się wśród czerwono- pomarańczowych skał wąwozem Al-Siq.

Bilety do Petry można kupić na 1, 2 lub 3 dni. Jeśli lubicie dogłębnie poznawać nowe miejsca, chcecie poznać każdy zabytek i zakamarek Petry czy zrobić też górski trekking z pewnością dobrym wyborem będzie bilet 2 lub 3-dniowy. Jeśli chcielibyście natomiast poznać najważniejsze miejsca Petry (Skarbiec, grobowce w centralnym miejscu Petry czy Klasztor ukryty w górach) bilet jednodniowy w zupełności wystarczy.

Przygotujcie się jednak na ogromny wydatek. Cena za bilet jednodniowy to 50 JD (co na dzień dzisiejszy, w przeliczeniu daje około 260 zł), dwudniowy 55, a trzydniowy 60 JD – to dla osób, które zostają na terenie Jordanii przynajmniej na 1 noc. Warto się zastanowić jednak nad wykupieniem Jordan Pass (obejmująca wizę do Jordanii i wstępy lub zniżki do atrakcji turystycznych), w której cenę został wliczony już bilet do Petry.

Najważniejsze atrakcje

Skarbiec (Al-Khazneh)

Chyba każdy turysta idąc po raz pierwszy wąwozem Al-Siq z niecierpliwością za każdym zakrętem wyczekuje tego widoku – fasady Skarbca wyłaniającej się pomiędzy dwoma pionowymi ścianami. Wbrew nazwie budowli prawdopodobnie był to jednak grobowiec, a nazwa wzięła się jedynie od legendy o skarbie ukrytym w urnie umieszczonej w fasadzie.

Ulica Fasad

Idąc od Skarbca wkracza się na ulicę Fasad przy której umiejscowione są, mniejszych rozmiarów, ale jednak malownicze domy.

Dalej znajduje się ogromny, wykuty w skale teatr, za którym znajduje się już centrum miasta Petra. Teatr mógł pomieścić do nawet 10 tys. widzów i świadczy także o rozwoju kulturalnym miasta.

Przechodząc dalej do centrum miasta, po prawej stronie znajduje się Królewska Ściana, czyli zespół królewskich grobowców (m.in. Grobowiec Urny).

Centrum Petry

Czyli rozleglejszy teren w dolinie, z pozostałościami dawnych budynków m.in. świątyń, pałacu, łaźni (wybudowanych jako obiekty wolnostojące, a nie wykute w skale). Mimo, że kiedyś miejsce to stanowiło centrum, to dziś robi tak naprawdę trochę mniejsze wrażenie niż lepiej zachowane, wykute w skałach domy i grobowce.

Klasztor Al-Deir

Klasztor ukryty jest w górach i prowadzi do niego ścieżka, z wykutymi licznymi schodami. Dojście tam w upale na pewno jest męczące, ale zdecydowanie warto. Budowla prawdopodobnie również pełniła funkcję mauzoleum, a sama nazwa pochodzi z okresu bizantyjskiego, kiedy to znajdował się tutaj rzeczywiście klasztor chrześcijański.

Kiedy jechać

Z pewnością najlepszym okresem kiedy można zwiedzać Petrę i w ogóle Jordanię jest okres wiosenny i jesienny. Pogoda jest wtedy najoptymalniejsza, nie jest tak upalnie jak w lato, ani zbyt chłodno co zdarza się zimą. Zimą istnieje również inne niebezpieczeństwo, czyli duże opady. Opady faktycznie są nieprzyjemne, ale żeby zaraz niebezpieczne? Owszem – tutaj mogą stać się śmiertelnym zagrożeniem. Po dużych opadach może bowiem wystąpić zjawisko powodzi błyskawicznej, gdy wezbrana woda gwałtownie spływa dolinami. Zdarza się, że z Petry ewakuowanych jest z tego powodu tysiące turystów, ale czasem nie udaje się przeprowadzić akcji na czas. I tak w listopadzie 2018 roku w Petrze w czasie nagłej powodzi zginęło według różnych doniesień od 9 do 11 tursytów.

Gdzie nocować

Żadnych tanich hoteli niestety nie możemy Wam polecić. Możemy polecić za to tańszą opcję – namiot. Jako że nie mieliśmy już za bardzo czasu szukać idealnego miejsca noclegowego ze względu na późną porę, a mając osobowe auto jest się również ograniczonym do miejsc do których można się dostać, zatrzymaliśmy się w pobliżu drogi pomiędzy Małą Petrą a Petrą. Od drogi oraz dość silnego wiatru osłaniały nas w jakimś stopniu skały, których w tym rejonie nie brakuje.

Mała Petra

Przed odwiedzeniem właściwej Petry warto udać się najpierw do Małej Petry. Zachowane budowle są tutaj zdecydowanie mniejsze i jest ich zaledwie kilka, dzięki czemu nie ma tu tłumu turystów i można w spokoju się przespacerować. Dodatkowo w rejonie tym jest wiele ciekawych formacji skalnych i nawet dlatego dobrze się tam wybrać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *